EATON XTAE250L22C160 Full Voltage Non-Reversing Iec Electronic Motor Starter, 415/480 VAC V Coil
Item: BH8NRLModel: XTAE250L22C160
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Contactor
Amps Rating 250A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 250A
Frame Size 140 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 12"
Length 8"
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Operation Non-Reversing
Overload Range 120-160A
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Starter
Width 6"