EATON XTAE095F00T5G100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8NBA
EATON XTAE095F00T5G100 Electronic Motor Starter, 95 A, 24 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, F Frame, 90 mm, 20-100 A Gf Xtoe
Item: BH8NBAModel: XTAE095F00T5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 95A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame F
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)