EATON XTAE095F00L3E110 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380/440 VAC | BH8NAT
EATON XTAE095F00L3E110 Electronic Motor Starter, 95 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, F Frame, 90 mm, 22-110 A C396
Item: BH8NATModel: XTAE095F00L3E110
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 95A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame F
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)