EATON XTAE080FS1TD5G100 Electronic Motor Starter, 80 A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, F Frame, 90 mm, 20-100 A Gf Xtoe
Item: BH8MZHModel: XTAE080FS1TD5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 80A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame F
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)