EATON XTAE072DS1B5G100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8MVW
Item: BH8MVWModel: XTAE072DS1B5G100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5"
Length 10"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae072ds1b5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 7"