EATON XTAE065D00B5G045 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8MKR
EATON XTAE065D00B5G045 Electronic Motor Starter, 65 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 0No-0Nc, 55 mm, 9-45 A Gf Xtoe
Item: BH8MKRModel: XTAE065D00B5G045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.35"