EATON XTAE050DS1A5G100 IEC Starter | BH8MGY
EATON XTAE050DS1A5G100 Electronic Motor Starter, Side-Mounted, 110-120 V, 50/60 Hz, 20-100 A Gf Xtoe
Item: BH8MGYModel: XTAE050DS1A5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5"
Length 10"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae050ds1a5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 7"