EATON XTAE040D00TD5G100 Electronic Motor Starter, 40 A, 24-27 Vdc, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 20-100 A Gf Xtoe
Item: BH8LWJModel: XTAE040D00TD5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 5"
Length 10"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae040d00td5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 7"