EATON XTAE032C10TD5G005 Electronic Motor Starter, 32 A, 24-27 Vdc, 1No, C Frame, 45 mm, 1-5 A Gf Xtoe
Item: BH8LKXModel: XTAE032C10TD5G005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae032c10td5g005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.35"