EATON XTAE032C10T5G045 IEC Starter | BH8LKC
EATON XTAE032C10T5G045 Electronic Motor Starter, 32 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 9-45 A Gf Xtoe
Item: BH8LKCModel: XTAE032C10T5G045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae032c10t5g045.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.35"