EATON XTAE032C10A5E005 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8KWL
EATON XTAE032C10A5E005 Electronic Motor Starter, 32 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1-5 A Xtoe
Item: BH8KWLModel: XTAE032C10A5E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.3"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae032c10a5e005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.35"