EATON XTAE018C10B5G045 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8GWT
EATON XTAE018C10B5G045 Electronic Motor Starter, 18 A, 220-240 V, 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 9-45 A Gf Xtoe
Item: BH8GWTModel: XTAE018C10B5G045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae018c10b5g045.pdf
Width 1.38"