EATON XTAE018C10A5E005 IEC Starter | BH8GVA
EATON XTAE018C10A5E005 Electronic Motor Starter, 18 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 1-5 A Xtoe
Item: BH8GVAModel: XTAE018C10A5E005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae018c10a5e005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1.38"