EATON XTAE015B10A5G020 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8FHT
EATON XTAE015B10A5G020 Electronic Motor Starter, 15 A, 110-120 V, 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 4-20 A Gf Xtoe
Item: BH8FHTModel: XTAE015B10A5G020
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)