EATON XTAE015B10A5E005 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8FHN
EATON XTAE015B10A5E005 Electronic Motor Starter, 15 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 1-5 A Xtoe
Item: BH8FHNModel: XTAE015B10A5E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)