EATON SL7-AP120 Acoustic Module, Sl7, 70 Mm, Continuous Tone, 41A Max., 110/120 Vac, Black, 100 Db | BH6VNW 20PZ65
EATON SL7-AP120 Tower Light Sounder Tier, 120 VAC, 100 Decibels Sound Level, Continuous/Pulse
Item: BH6VNWModel: SL7-AP120Cross Ref: 20PZ65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Acoustic Module
Accessories Internal Dip Switch, Internal Potentiometer
Color Black
Compatible With Series Series SL7
For Location Indoor/Outdoor
Height 3 1/2"
Housing Color Black
Housing Material Polycarbonate
Includes Plug Together Assembly
Ip Rating IP66
Length 3"
Nema Enclosure Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X
Nema Rating NEMA 4X, NEMA 4, NEMA 13
Notes 0
Number Of Sound Patterns 2
Operating Voltage 110/120V
Overall Diameter 2 3/4"
Overall Height 3 1/2"
Quantity 1
Rated Operational Current 41A
Series Series SL7
Sound Level 100 dB
Sound Operating Mode Steady
Sound Style Tone
Sound Volume - Minimum 100 dBA
Type 70 mm
Voltage Rating 110/120V
Volume Selection Selectable Volume
Wattage 49 W
Width 3"