EATON S60N11B02 General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, Nema 3R, 176, 60 Hz, Single-Phase | BH6UQW
EATON S60N11B02 General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, 1-Phase, 600V, 120/240V, 2 KVA
Item: BH6UQWModel: S60N11B02
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transformer
Coil Material Aluminum
Design EP
Frame 176
Frequency Rating 60 Hz
Height 14 1/4"
Kva Rating 2 kVA
Length 8"
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Phase 1
Primary Voltage 600V
Secondary Voltage 120/240V
Tap Size None
Temp. Rise 80°C