EATON QC3100HV Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qc, 100 A, 10 Kaic, 3-Pole, 240 V
Item: BH6MXRModel: QC3100HV
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Type QC
Connection Cable-in/cable-out
Features 50aa C Calibration
Height 3 4/5"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 2.9"
Number Of Poles 3
Options Non-interchangeable
Trip Type Thermal-magnetic
Type Industrial Circuit Breaker
Voltage 240V
Width 2.85"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.45
Ship height (cm)9.65
Ship length (cm)7.37
Ship width (cm)7.24
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelNumber Of PolesCircuit Breaker TypeTypeVoltagePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.