EATON QC3100HTS Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Type Qc, 100 A, 10 Kaic, 3-Pole, 240 V
Item: BH6MXNModel: QC3100HTS
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Type QC
Connection Cable-in/cable-out
Features 120/208/240V Shunt Trip, Ring Or Spade Lug Terminals
Height 4.9"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 4/5"
Notes Requires One Extra Pole On Right Side. Draws 2.6A at 120V, Draws 11A at 24V DC.
Number Of Poles 3
Options Non-interchangeable
Shunt Trip 120-240V
Terminals Ring Or Spade Lug
Trip Type Thermal-magnetic
Type Industrial Circuit Breaker
Voltage 240V
Width 3.1"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.54
Ship height (cm)12.45
Ship length (cm)9.65
Ship width (cm)7.87
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelNumber Of PolesCircuit Breaker TypeTypeVoltagePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.