EATON QA4033T480K Pringle Bolted Pressure Switch, Interlock, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 4000A | BH6MBK
EATON QA4033T480K Bolted Pressure Switch, 4000A, Top Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6MBKModel: QA4033T480K
Item Pressure Switch
Amps 4000A
Feed Type Top
Fuse Configuration Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 14 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 40"
Protection Fusible
Special Features Interlock
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V