EATON QA4033N480K7 Pringle Bolted Pressure Switch, Interlock, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 4000A | BH6MAN
EATON QA4033N480K7 Bolted Pressure Switch, 4000A, 2No-2Nc, Non-Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6MANModel: QA4033N480K7
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Pressure Switch
Amps 4000A
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Fuse Configuration Non Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 14 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 18 1/2"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 40"
Protection Type Non-Fusible
Special Features Interlock
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V