EATON QA3033N4805 Pringle Bolted Pressure Switch, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 3000A, 1No-1Nc | BH6LZK
EATON QA3033N4805 Bolted Pressure Switch, 3000A, 1No-1Nc, Non-Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LZKModel: QA3033N4805
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pressure Switch
Amps 3000A
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Fuse Configuration Non Fusible
Length 13 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 18 1/2"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 40"
Protection Type Non-Fusible
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V