EATON QA2533T600 Pringle Bolted Pressure Switch, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, Top | BH6LYV
EATON QA2533T600 Bolted Pressure Switch, 2500A, Top Feed, Fusible, 600V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LYVModel: QA2533T600
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pressure Switch
Amps 2500A
Feed Type Top
Fuse Configuration Fusible
Length 14 1/2"
Max. Voltage 600V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 28"
Voltage 600V