EATON QA2533B480AX Pringle Bolted Pressure Switch, Bfd With No Lights | BH6LXU
EATON QA2533B480AX Bolted Pressure Switch, 2500A, Bottom Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LXUModel: QA2533B480AX
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Pressure Switch
Amps 2500A
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Fusible
Length 14 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 28"
Protection Fusible
Special Features BFD With No Lights (Trips Switch)
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V