EATON QA2033B480AO Pringle Bolted Pressure Switch, Bfd With Three Normally Off Lights | BH6LWP
EATON QA2033B480AO Bolted Pressure Switch, 2000A, Bottom Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LWPModel: QA2033B480AO
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pressure Switch
Amps 2000A
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Fusible
Length 13 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features BFD With Three Normally Off Lights (Does Not Trip)
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V