EATON QA1633B480K6 Pringle Bolted Pressure Switch, Interlock, Manual Bolted Pressure Contact Switch600A | BH6LUV
EATON QA1633B480K6 Bolted Pressure Switch, 1600A, 1No-1Nc, Bottom Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LUVModel: QA1633B480K6
Item Pressure Switch
Amps 1600A
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 13 1/2"
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Interlock
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V