EATON QA1622T480 Pringle Bolted Pressure Switch, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 1600A, Top | BH6LUL
EATON QA1622T480 Bolted Pressure Switch, 1600A, Top Feed, Fusible, 480V, 2-Pole, Two-Wire
Item: BH6LULModel: QA1622T480
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pressure Switch
Amps 1600A
Feed Type Top
Fuse Configuration Fusible
Length 13 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 2
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V