EATON QA0833T480 Pringle Bolted Pressure Switch, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 800A, Top, Fusible | BH6LRZ
EATON QA0833T480 Bolted Pressure Switch, 800A, Top Feed, Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LRZModel: QA0833T480
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pressure Switch
Amps 800A
Feed Type Top
Fuse Configuration Fusible
Length 11 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 22 1/2"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 20"
Voltage 480V