EATON QA0833N480K Pringle Bolted Pressure Switch, Interlock, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 800A | BH6LRN
EATON QA0833N480K Bolted Pressure Switch, 800A, Non-Fusible, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LRNModel: QA0833N480K
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Pressure Switch
Amps 800A
Fuse Configuration Non Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 11 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 16"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 20"
Protection Type Non-Fusible
Special Features Interlock
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V