EATON QA0833B480KM2 Pringle Bolted Pressure Switch, Interlock, Manual Bolted Pressure Contact Switch, 800A | BH6LRR
EATON QA0833B480KM2 Bolted Pressure Switch, 800A, Bottom Feed, 480V, Fusible, 3-Pole, Three-Wire
Item: BH6LRRModel: QA0833B480KM2
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Pressure Switch
Amps 800A
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Fusible
Interlock Key Interlock Provision
Length 11 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Notes For QA Switches, Use 480V System Catalog Number When Referencing A 208V System. Voltage Control, Ground Fault, Phase Failure Relay, And Control Power Transformer Not An Option For QA Type Switches.
Number Of Wires 3
Product Height 27"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Switch
Product Width 20"
Protection Fusible
Special Features Interlock
Switch Type Manually Operated Contact Switch
Type Manual Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V