EATON NGH412T32EHWP08 Molded Case Circuit Breaker, Lsi Trip, 600A Trip Rating, 4-Pole, 1200A, 480 Vac, Line/Load
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 1200A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Notes | All Eaton NG-Frame Circuit Breakers Are Suitable For Reverse Feed Use |
| Number Of Poles | 4 |
| Protection Type | 50% Protected Neutral Pole |
| Rated Permanent Current | Adjustable |
| Rating Plug | 600/800/1000/1200A |
| Rating Plug Type | Interchangeable |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Complete Breaker |
| Voltage | 480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 9" |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 | RFQ
|
Explore Products
- ADVANCE TABCO FS-3-3024-30R Fabricated Sink, 3-Cpt., 30 Inch R Drainboard, Size 30 X 24 X 14 Inch, 14 Ga 304 Ss
- ANVIL 0333653509 Nipple, XH, Zinc Plated, Seamless, Pipe Size 1/2", Close Length 6"
- WALTER TOOLS 7506509 Jobber Length Drill Bit, 9.40 mm Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel
- REGAL 010451AS74 Thread Forming Tap, M3 x 0.5 Size, Bottom, Metric, D5 Limit, With Chrome
- BROWNING H8017X 1 1/4 1884204 Finished Bore Single Sprocket, 80 Chain, Hardened Teeth, 5.95 in OD, 1-1/4 in Bore Dia, 5.442 in Pitch Dia, 4.266 in Hub Dia
- SANDPIPER 590.002.115 Pin
- LEESON 056B17G15506 Hazardous Location Motor, 1-1/2 HP, 1725 RPM
- LINN GEAR 10M20-.750 Miter Gear, 2 Inch Pitch Diameter, .750 Inch Stock Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Mount Circuit Breakers
- C Clamps
- Heat Guns
- Refractometers
- Hand Stamp Sets
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- EATON Power Pedestal Extensions
- WEG Electric Motors, 400Hp
- CRESCENT Milwaukee Hand Tool Parts
- EQUIPTO Closed Metal Shelving
- GRAINGER 3A Sanitary Tube Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGH412T32EHWP08 Molded Case Circuit Breaker, Lsi Trip, 600A Trip Rating, 4-Pole, 1200A, 480 Vac, Line/Load

