EATON NGH412033E Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 1200A, 480 Vac, Line And Load
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 1200A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Notes | All Eaton NG-Frame Circuit Breakers Are Suitable For Reverse Feed Use, Breakers Do Not Ship With Lugs |
| Number Of Poles | 4 |
| Rating | 80% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LS |
| Type | Complete Breaker |
| Voltage | 480V AC |
| Width | 9" |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 |
Explore Products
- WOODHEAD 1301370169 3080-10B123 Multiple Outlet Box, Extended Depth, Cord Clamp, Duplex Cover Plate, 15.24m
- OMRON Z-15GQ21-B7-K Switch 15a Spdt Panel Mount Cross Roller Plunger
- GRACO L180C2 Pump Lower with Built-in Filter 180cc
- MAIN FILTER INC. MF0109883 921183023 Interchange Spin-On Filter, Glass, 15 Micron Rating, Buna Seal, 6.13 Inch Height
- BUSSMANN 5TPH
- DYNABRADE 71348
- GRAINGER ZUSA-HT-4199 Tubing, Viton, Fkm, Black, 3/4 Inch Inside Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Oily Waste Cans
- Audible Device Covers and Guards
- Drinking Fountains
- Clip Bearings
- Drill Bit Cases Cabinets
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 3000 Series Light Duty Gasket Cutter Kits
- ANVIL Single Run Packs, Black
- DEWALT Auger Safety Glasses
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- ANVIL AS300KO Series Channel With Knock Outs
- BUYERS PRODUCTS Vent Plug
- DAYTON Lifting Chains
- DIXON Swing Type Hose Storage Reels
- BOSCH Bell Hanger Drill Bits for Wire Systems
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGH412033E Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 1200A, 480 Vac, Line And Load

