EATON NGH312039B21ZGE Molded Case Circuit Breaker, 1200A, 480 Vac, Line/Load, 3-Pole
Get it by Thursday, May 21
€66,231.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | Ground Fault Alarm With Right-Hand Trip |
| Amperage Rating | 1200A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Communication | Zone Selective Interlock |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Notes | All Eaton NG-Frame Circuit Breakers Are Suitable For Reverse Feed Use, Breakers Do Not Ship With Lugs |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 80% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic ALSIG With Maintenance Mode |
| Type | Complete Breaker |
| Voltage | 480V AC |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 |
Explore Products
- EATON XTAE018C10R004 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 12 V 50/60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 2.4-4 A
- SPECTROLINE SPE-BEZ5E-4CS Fluorescent Dye Cartridge, Treats Upto 16 gal Of Lubricant, 4 oz.
- EATON FDC3060VSH09 Molded Case Circuit Breaker, Type Fdc, 3-Pole, 60A, 600 Vac, 250 Vdc, Load Side, 50/60 Hz
- EATON CV60M28T4916 General Purpose Ventilated Transformer, 600 V Primary, 208Y/120 Vac Secondary, 49 Kva
- MILLER ELECTRIC 235673-36 HEPA Filter, T94-R
- DIXON MCM3113XL Hose Adapter, Type B Male with Male NPT, extra long
- FLOWLINE LD31-S131 Pressure Level Transmitter Submersible
- MILWAUKEE VALVE 17631 Ball Valve, With Locking Handle, RPTFE Seat, 3 Piece, Bronze
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand and Bowl Scoops
- Concrete Trowels
- Electric Actuated Ball Valves
- Single Grit Sharpening Stones
- Louver Flange Kits
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- DEWALT Auger Safety Glasses
- TRIM LOK INC Vinyl Edge Trim Clips
- HONEYWELL Male Plugs
- APOLLO VALVES Latch Levers/Grips
- ANVIL Insulation Protection Shields
- INTERMATIC T170 Series Mechanical Timer Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGH312039B21ZGE Molded Case Circuit Breaker, 1200A, 480 Vac, Line/Load, 3-Pole
€66,231.83 /unit


