EATON NGH312032B20EC Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 1200A, 480 Vac, High Load Alarm
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | High Load Alarm |
| Amperage Rating | 1200A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 100% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Very High Capacity |
| Voltage | 480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 | RFQ
|
Explore Products
- REGAL 008072AS94 Spiral Point Tap, #3-56 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Bottom With Alcrona Coating
- EATON E51KT8B10 Fiber Optic Cable, 10 Feet Length
- GRAINGER 12942_48_0 Stainless Steel Round Tube 316, 3/8 Inch Dia, 4 Ft Length, 0.035 Inch Wall Thick, Seamless
- TITAN FASTENERS FNA05032SHWH
- ERICKSON HSK100AER40120M Collet Chuck, Cylindrical Shank, Hsk100 Taper Size, Drilling
- APPLETON ELECTRIC MLCL103G1GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
- AMERICRAFT MANUFACTURING 30DAL-1M-1-TEFC Man Cooler With Medium Stand, Size 30 Inch, 1 HP, 11200 CFM, Aluminium
- BALDOR / DODGE 071228 EP4B-IP-303RE IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 3.4375 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Record Archive Storage
- Packaging Tapes
- Gas Cylinder Regulators
- Hearing Protection Accessories
- Linear Guide Rails
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- SUGATSUNE Pull Handles, Stainless Steel
- BALDWIN FILTERS Nylon Screen Fuel Filters
- SPEARS VALVES Ball Valve PVC Supplemental End Connector Sets Socket Ends, EPDM
- EATON 190772 Series Universals
- 80/20 90 Degree Angled Flat Plates, 12 Holes
- ABILITY ONE Emergency Lightsticks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGH312032B20EC Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 1200A, 480 Vac, High Load Alarm


