EATON NGC312039B21EC Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Ng Type, 3-Pole, Line/Load, 1200A, 480 Vac
Get it by Friday, Apr 10
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | Ground Fault Alarm With Right-Hand Trip |
| Amperage Rating | 1200A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240V AC, 100 kAIC at 480V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 100% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic ALSIG With Maintenance Mode |
| Type | Very High Capacity |
| Voltage | 480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 24F.75X1.5 -72 Flat Bar Stock, 1 1/2 Inch x 6 ft Nominal Size, 0.75 Inch Thick, Cold Finished
- GLOBE SCIENTIFIC GBTD-R-10 Bottle Top Dispenser, 1 to 10 ml, 0.2 ml Graduations
- BALDOR / DODGE 30AZ20L14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- GRAINGER 284-000450 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia, Straight
- GRAINGER M07111.200.0055 Shoulder Screw, M16x2 Thread Size, 55 mm Shoulder Lg., 14 mm Head Ht., Std
- VULCAN HART 711204 Open Top Grate
- MILES LUBRICANTS MSF2011001 Gear Oil, Synthetic, Sae Grade 75W, 55 Gal, Drum, H1 Food Grade
- LENOX TOOLS 1822948 Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 16 Feet 3/4 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Toggle Switches
- Right-To-Know Tags
- Power Supply Cord
- Air Motors
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- ANSELL 11-510 Hyflex Cut Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R12 Gas Springs
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- WEISS Digital Pressure Gauge
- SHRINK KON Chase Nipples
- FERNCO Qwik Bushings
- MERSEN FERRAZ CNN Forklift Truck Fuses
- STARRETT Handtool Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGC312039B21EC Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Ng Type, 3-Pole, Line/Load, 1200A, 480 Vac


