EATON NGC312039B21E Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Ng Type, 3-Pole, Line/Load, 1200A, 480 Vac
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | Ground Fault Alarm With Right-Hand Trip |
| Amperage Rating | 1200A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Imperial |
| Notes | All Eaton NG-Frame Circuit Breakers Are Suitable For Reverse Feed Use, Breakers Do Not Ship With Lugs |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 80% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic ALSIG With Maintenance Mode |
| Type | Complete Breaker |
| Voltage | 480V AC |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC 737DM6LT65 Reducer
- WRIGHT TOOL 3445L Speeder, 16-1/2 Inch Length
- REGAL 095380PS Setting Plug Gage, M4.5 x .75 Size, 6g Double End With Handle, Bright
- TECHNIKS 32947-5 End Mill Holder And Adapter, Hsk63A Taper Size, 1.0000 Inch Bore Dp
- HUB CITY 0220-09459 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- PRECISION BRAND 24228 Arbor Shim 0.0070 x 1 1/8 Id
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PF2303PB010 Cordset, 20 A, Length 5 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Rolling Ladder Accessories
- Truck and Trailer Anchors
- Gas Valves
- Electric Unit Heater Accessories
- Hydraulic Water Pumps
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Woven Elastic
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Palm Dipped, White
- SHEPHERD CASTER Swivel Plate Casters
- MARS AIR SYSTEMS Motor Control Panel
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Unions 2000, Socket x Spigot with EPDM O-ring Seal
- VIKAN Small Utility Brushes, Medium
- STARRETT 99122 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGC312039B21E Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Ng Type, 3-Pole, Line/Load, 1200A, 480 Vac


