EATON NGC2800T33WP19 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 250A Trip Rating, 2-Pole, 800A, 480 Vac
Item: BH6AYEModel: NGC2800T33WP19
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Frame NG
Height 9"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 6"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 2
Rated Permanent Current 150A
Rating Plug 400/500/600/800A
Rating Plug Type Adjustable
Terminals Without Terminals
Trip Type Electronic LS
Voltage 480V AC
Width 9"