EATON NGC2800T32WP19 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 250A Trip Rating, 2-Pole, 800A, 480 Vac
Item: BH6AXZModel: NGC2800T32WP19
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type NG
Frame NG
Height 9"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 6"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 2
Rated Permanent Current 150A
Rating Plug 400/500/600/800A
Rating Plug Type Adjustable
Terminals Without Terminals
Trip Type Electronic LSI
Voltage 480V AC
Width 9"