EATON NB3800PF Molded Case Circuit Breaker, Nb Type, 3000-6000A Rating, 3-Pole, 800A, 600 Vac, 250 Vdc
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 800A |
| Circuit Breaker Frame Type | Frame Only |
| Circuit Breaker Type | NB |
| Height | 8.1" |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 250V DC |
| Length | 25" |
| Line | Pressure |
| Number Of Poles | 3 |
| Prod Load | Pressure |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Fixed Thermal, Fixed Magnetic |
| Voltage | 600V AC/250V DC |
| Width | 10" |
Product Variants
| Model | Circuit Breaker Type | Voltage | Type | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HLA3600 | - | - | - | - | €47,004.34 | |
| LA3175PRW | LA | 600V AC/250V DC | - | 3 | - | RFQ
|
| LA3225PR | LA | 600V AC/250V DC | - | 3 | €33,433.89 | |
| LA3250PR | LA | 600V AC/250V DC | - | 3 | €33,433.89 | |
| LA3200PR | - | - | - | - | €33,433.89 | |
| LA3400PR | LA | 600V AC/250V DC | - | 3 | €33,433.89 | |
| LA3150PRW | LA | 600V AC/250V DC | Complete Breaker | 3 | €22,555.83 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE Q1X1-15/16-ZN BK2 Split Taper Bushing
- TSUBAKI MINO CHGD TO 00882D18270
- DIXON RKTRH-H8
- DIXON 1790402C Drop Barb Splicer Tee, Forged, 1/4 x 1/4 x1/8 Inch Size, Brass
- RIDGID 27097 Washer, Flat .281 Id
- DORIAN DBOMH-24/40M-ASDUCL-3
- SMC VALVES VQZ3150-5Y1 Valve, 4/5 Port Size
- NIBCO CE04550 6651-H Flange, Socket, 3/4 Inch Size, PVDF, Natural
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Cable Connectors
- Glues
- Dual Wheel Casters
- Digital Temperature Switches
- Duct Insulation
- AKRO-MILS 13018 Stak-N-Store Bins
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 18 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL 008G Series Riser Clamps
- APPROVED VENDOR Merchant Coupling, Class 150, Galvanised Steel
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 2 1/4-12 Un
- FANTECH FGR Series Filter Packs
- DIVERSITECH Hot Surface Igniters
- BALDWIN ESTATE 5057 Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NB3800PF Molded Case Circuit Breaker, Nb Type, 3000-6000A Rating, 3-Pole, 800A, 600 Vac, 250 Vdc


