EATON N47M48B1516CU Nonlinear Ventilated Transformer, Copper Coil, 15 KVA, 3-Phase, 480Y/277V, 480 Delta VAC
€11,355.40 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Copper |
| Frame | 940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 36 22/25" |
| Insulation | 220 AAC |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Length | 21.13" |
| Material | Copper Windings |
| Modification 1 | Electrostatic Shield |
| Mounting | Floor Or Wall |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 2 |
| Notes | 10 CFR Part 431 (2016) Efficient |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 480Y/277V |
| Secondary Voltage | 480V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-Factor 13 |
| Tap Size | 2 At +2.5%, 4 At -2.5% |
| Temp. Rise | 80°C |
| Type | Energy-efficient Ventilated Transformer |
| Voltage Rating | 480V/277-480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Weathershield | WS58 |
| Width | 24 22/25" |
| Wiring Connection | B47MD2 |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- HUCO 046102045 Shaft Clamp Collar, One Piece, 45 mm Bore Dia., Stainless Steel
- PEER CHAIN 44047 Sprocket, 1-3/16 Inch Size, Finished Bore, Hardened Teeth, Black Oxide
- APPLETON ELECTRIC KPWBL1575J3G48 High Pressure Sodium Light Fixture,W, 3/4 Inch Npt Hub Size
- DIXON ER1510 Ring, Brass
- PLAST-O-MATIC ABMS200VS-RPF-SW Air Actuated Ball Valve, Red Kynar, Socket Connection, FKM Seal, 2 Inch Size
- FABORY M51000.050.0055 Hex Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, SS, 55 mm Lg., 8 mm Head Wd.
- DYNABRADE 98221 Tune-Up Kit, Tune Up Kit
- OSG 1728701 Spiral Point Tap, 1/4 Inch - 28 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H7 / 6H, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saws
- Radial Ball Bearings
- Drain Components
- Circular Chart Recorders
- Spring Calipers and Dividers
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- NOVAVISION INC Tamper-Evident Tape
- EATON Safety Switch Ground Lug Kits
- BRIDGEPORT FITTINGS Lugs
- NIBCO 5817 Series Cap Hubs, ABS DWV
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Open Steel Shelving Units Without Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N47M48B1516CU Nonlinear Ventilated Transformer, Copper Coil, 15 KVA, 3-Phase, 480Y/277V, 480 Delta VAC
€11,355.40 /unit


