EATON MN503UADNSNNNWC Low Voltage Power Circuit Breaker Cassette With Universal Terminal Pad, 2000 to 5000 A
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cassette |
| Accessories | None |
| Cassette Family | Standard Or Double Frame |
| Cassette Frame | Universal Frame |
| For Use With | All Cassettes |
| Frame | Standard |
| Height | 17.126" |
| Interrupt Rating | 0-100 kAIC |
| Length | 35.748" |
| Notes | Cassette Only |
| Number Of Poles | 3 |
| Rated Uninterrupted Current (iu) | 5000A |
| Special Features | Shutters, Arc Hood Installed, Door Frame And Gasket Kit Included |
| Terminals | Terminal Pads |
| Width | 18.031" |
Product Variants
| Model | For Use With | Price | |
|---|---|---|---|
| LN163HADNNNNNWC | - | €10,071.39 | |
| LN163HADNSNNNNC | All Cassettes | €9,246.89 | |
| LN163HADNNNNNNC | All Cassettes | €7,785.96 | |
| LN403HADNNNNNNC | - | - | RFQ
|
| LN163HAXNSNNNNC | All Cassettes | €9,045.14 | |
| LN163HADNSNNNWC | - | €11,775.73 | |
| LN163HAXNNNNNNC | All Cassettes | - | RFQ
|
Explore Products
- WOODHEAD 1200660046 NN4032A41M040G Cordset, 4 Pole, Male Female, PUSH 90 Degree Straight, 4m, PVC
- PIP 396-425-KHK/XL Evaporative Cooling Hat, XL, Hi-Vis Orange, Each
- SUPCO FC1820 Fin Comb
- MORSE CUTTING TOOLS 95138 Screw Machine Drill, #29 Dia., 118 Degree
- KODIAK CONTROLS KC301L25160/PLDS-PVC-T11 Pressure Gauge With Diaphragm Seal, 0 To 160 PSI, Kc301, 2 1/2 Inch Dial, Ptfe, Pvc
- SPEC C06000493000S Compression Spring, 4.2 lbs/In Stiffness Rate, 6 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- GRAINGER ZUSA-HT-7228 Tubing, Nylon, Blue, 1/2 Inch OD, 3/8 Inch Id, 25 Ft Length, Rockwell R75
- GATES 2/11M1360JB Belt, 52.83 Inch Length, 0.276 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Hangers and Clamps
- Straight Centrifugal Pumps
- Replacement Conveyor Belts
- Test Clips and Probes
- Wheel Risers
- MEMPHIS GLOVE NXG Cotton Polyester Gloves
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- ANVIL AS1000 Series EMT Conduit Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL 2858 Series Buttweld Lateral Anvilets, Extra Strong
- TY-RAP Wrap Hook-and-Loop Cable Tie
- VESTIL GR-F3R Series Structural Guard Rails, Yellow, Drop In
- RHEEM Gas Tankless Water Heaters
- CALDWELL PB Series Telescopic Pivoting Fork Lift Booms
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 33, aR, 450 to 690VAC / 700VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON MN503UADNSNNNWC Low Voltage Power Circuit Breaker Cassette With Universal Terminal Pad, 2000 to 5000 A


