EATON M22S-WRLK-G Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Black Bezel, Green, Two-Position
Get it by Tuesday, Apr 14
€50.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Maintained |
| Actuator Type | Knob |
| Bezel Color | Black |
| Button Color | Green |
| Height | 1.06" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP66 |
| Length | 1.17" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Cycles | Light: 100,000, Button: 100,000 |
| Type | Selector Switch |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.69 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 2.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- KNIPEX 35 11 115 Flat Nose Plier, 1/2 Inch Max Jaw Opening, 4 1/2 Inch Overall Length, 7/8 Inch Jaw Length
- OSBORN 0182600991
- BOSTON GEAR 28785 Helical Speed Reducer
- VERMONT GAGE 141229420 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2942 Inch Size
- ANVIL 0310071006 Cross Fitting, Black, 2 1/2 Inch Nominal Pipe Size
- MICRO 100 BMS-023-2X Carbide End Mill Diameter 0.023 Cut Length 0.034
- ANVIL 0332850205 Nipple, SCH 160, Black, Seamless, Pipe Size 4", Close Length 4 1/2"
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Battery Chargers and Boosters
- Faceshield Assemblies
- Box End Wrench Sets
- Shelf Brackets and Supports
- Snap Action Switches
- RINGERS GLOVES Increased Visibility Traffic Control Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 721 Triple Duty Control Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- SPEARS VALVES Low Extractable Pipe Gauge Guard, PTEF Diaphragm
- EATON Swing Doors
- BRADY Underground Warning Tapes
- SPEEDAIRE Stopper Assembly, 3/8s
- FATH INC Swivel Foot Threaded Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22S-WRLK-G Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Black Bezel, Green, Two-Position
€50.49 /unit




