EATON M22S-WKV Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Knob, Black Bezel, Black, Two-Position
Get it by Thursday, Apr 9
€40.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Maintained V Position |
| Actuator Type | Knob |
| Bezel Color | Black |
| Button Color | Black |
| Height | 1.06" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Ip Rating | IP66 |
| Length | 1.17" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Cycles | 100000 Operations |
| Type | Selector Switch |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.69 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 2.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 105666100DPF Cast Iron Brake, IP23 115/230VAC
- APPLETON ELECTRIC ED2SC250J2U2 Control Station
- SLOAN 3870870 Sink, 2 Station
- DBI-SALA 7012817499 1401035 Fall Protection Harness, Climbing/Positioning, Vest Harness, Revolver, S, Steel D-Rings
- TITAN FASTENERS JJA04040
- MERSEN FERRAZ USCC2 Fuse Holder, 600V, 30A, Class CC, 2 Pole
- FABENCO RX70-18SYR Extended Bolt-On Self Closing Safety Gate, 19-21.5 Inch Clear Opening, Right, A36 Carbon Steel
- DAYTON 44YU17 Exhaust Fan Slantwall 36 Inch Direct Drive
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct and Cloth Tapes
- Oil Skimmer Accessories
- Vehicle Lift Systems
- Wire Cloth Sieves
- Piano Hinges
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Cotton
- TYGON C-210-A Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond PureFlow Solution Bottles
- VIKAN Hygienic Pail
- LITTLE GIANT PUMPS PWM Series Pond Pumps
- B & P MANUFACTURING Studio Carts
- ANVIL XH AAR Couplings
- UNIWELD HPM Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22S-WKV Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Knob, Black Bezel, Black, Two-Position
€40.42 /unit




