EATON M22S-T-G-230G Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Black Bezel, Ip66, 85-264V, Green Button
Get it by Thursday, May 21
€107.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Button |
| Application | Pushbutton |
| Bezel Color | Black |
| Features | M22 Series |
| Height | 2 4/25" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP66 |
| Length | 1.46" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Type | 22.5 mm Modular |
| Voltage Rating | 85-264V |
| Width | 1.18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 5.49 |
| Ship length (cm) | 3.71 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 301192350 Trilock Assembly, Go/NoGo, 2 1/4-8 Un, 3B
- TECHNIKS 39130-105-F Shrink Fit Tool Holder And Adapter
- MAIN FILTER INC. MF0059335 D614G06 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 16.88 Inch Height
- LITHONIA LIGHTING ESX1 LED P4 40K R3 MVOLT UPA BLS DDBXDM2 Parking Lot Light, Arm Mount/Surface, 21000 lm, 200 W Fixture Watt, Type V
- CLEVELAND C73014 2002 Jobber Length Drill Bit, 7/32 Inch Size Size, 13/64 Inch Shank Dia
- IPS ABA2378CBHF Finish Kit, Pushenlift Stopper, Champagne Bronze
- LITTLE GIANT PUMPS 95881015 10FBT1C4 Booster Pump, 1 Hp
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS BB95 210378 Radial Relief Boring Bar, Carbide, 0.09 x 5/8 x 1/8 Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Gate and Globe Valves
- Angle Pitch and Slope Locators
- Screwdriver Bits And Nutsetters
- Pipe and Tubing Brushes
- Penetrants and Lubricants
- AKRO-MILS 13014 Stak-N-Store Bins
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 2B
- CONDOR Cowhide Leather Tan Driver Gloves
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- DAYTON Electric Chain Hoists, 20 Feet Lift, Hook Mounted
- WALTER TOOLS Jobber Drill 8mm Carbide
- PROTO Portable Tool Box
- COOPER B-LINE Replacement Cable Retainer Clips
- ANVIL Black Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22S-T-G-230G Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Black Bezel, Ip66, 85-264V, Green Button
€107.97 /unit




