EATON M22S-D-R-K20 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Red Actuator, Black Bezel, 2No, Ip67, Ip69K, Non-Illuminated
Get it by Friday, May 22
€48.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Color | Red |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Button, Flush |
| Bezel Color | Black |
| Button Color | Red |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Environmental Rating | IP66 |
| Height | 1" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 3 1/2" |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Operating Cycles | 5 Million |
| Operating Mode | Momentary |
| Type | Pushbutton |
| Width | 4 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.89 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- TB WOODS 11XL037 Timing Belt Sprocket, Steel, 0.38 inch Belt Width, 0.7 inch Pitch Dia., 0.2 inch Pitch
- EATON ECS97T2DAG-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, Disconnect Switch, 100A Circuit Breaker, 575V
- CHICAGO-LATROBE 45095 Taper Length Drill Bit, 5.50 mm Size
- SIMONDS 78145600 Mill File Bastard Black 8 In
- APPLETON ELECTRIC TCC50100G Clamp, Conduit Tray, 1 Inch Size
- TSUBAKI SDS-2 Qd Bushing, 2 Inch Size
- MARTIN SPROCKET C36 Cold Chisel, 1-1/8 Inch Cut Width, Alloy Steel
- MAIN FILTER INC. MF0605849 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.18 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Horn Accessories
- Gas Appliance Controls
- Motorized Dampers Accessories
- PA System Accessories
- Jack Screws
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- DAYTON Scissor Lift Carts
- APPROVED VENDOR Digital Panel Meter Ac Current 0-5 A
- CONRADER CLB Series Inline Check Valves
- STEARNS BRAKES 81000 Series Mounting Brake Assemblies, IP23 Rated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22S-D-R-K20 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Red Actuator, Black Bezel, 2No, Ip67, Ip69K, Non-Illuminated
€48.77 /unit




