EATON M22M-WS-MS2 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal Bezel, Momentary, Two-Position, Ms2, Ip67, Ip69K
Get it by Wednesday, Apr 8
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Type | Key Operated |
| Bezel | Metal |
| Height | 1 1/2" |
| Ip Rating | IP67, IP69K, IP66 |
| Key Code | MS2 |
| Length | 7" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Number Of Positions | 2 |
| Operating Mode | Momentary |
| Width | 5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- T&S BP-0300-CR4XP15 Double Pantry Faucet, Single Hole, Ceramas, Swivel Gooseneck
- BRADY 7236PLS Label, Ammonium Hydroxide Preprinted Text, 2 x 2 7/8 Inch, Polyester
- PARKER 06L38FE
- SENSOREX UVT0005 Power Supply, Outside North America
- SCHLAGE ND40S HSLR 630 RH Lever Lockset, Grade 1, Stainless Steel, Not Keyed
- TB WOODS AP100 Classical V-Belt, Diene, A Belt Type, 101.3 inch Length, 1 Rib
- SPEARS VALVES 7121L2-015CSR Special Reinforced Full Port Ball Valve, Vertical, 1-1/2 Size, 3-Way, L2 Port, EPDM
- INGERSOLL-RAND 77800 Washer
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Baths
- Coupling Inserts
- Cable Pullers
- Bottle Top Dispensers
- Air Brake Accessories
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- FERNCO 1059 Series Stock Couplings
- JOHN GUEST Metric Union Connectors, Acetal Black
- MUELLER INDUSTRIES 862SS-BC Y Strainers
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- 3M Extra Coarse Grade Sanding Belt
- KMC CONTROLS Controller Bacnet Units
- PETERSEN PRODUCTS 113 Series High Expansion Pipe Plug
- PASS AND SEYMOUR Plugtail Series Single Pole Decorator Paddle Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22M-WS-MS2 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal Bezel, Momentary, Two-Position, Ms2, Ip67, Ip69K




