EATON M22M-DP-R-GB0 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Red, Ip67, Ip69K, Metal
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Color | Red |
| Actuator Type | Mushroom |
| Bezel | Metal |
| Button Color | Red |
| Height | 0.1" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Legend | STOP |
| Length | 7" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Operating Mode | Momentary |
| Type | Pushbutton |
| Width | 4 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 0.25 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 15C015 Hand Stretch Wrap Clear 1000ft.l 3 Inch W
- CLE-LINE C22868 Jobber Length Drill Bit, 7 mm Size, 109 mm Overall Length
- EATON 10250T397LAD3D Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Amber Actuator, 135 Vdc Light Unit, 135 Vdc Lamp
- ACME ELECTRIC PRN1100026 Exhaust Fan, 1 Speed With Tol Normal
- VERMONT GAGE 361548010 Ring Plug Gage, Go, 5/8-18 UNF, 2A, Lh
- TEADIT CGR1570.018.16.150 Ring Cut Gasket, Tealon 1570, 1/8 Inch Thickness, 16 Inch Size, 150# Class
- PASS AND SEYMOUR 2947 Locking Connector, Rubber, Dust Tight, Yellow, 125V
- TRITAN 08A23H X 12MM Roller Chain Sprocket, No Hub, 23 Teeth, 93.27 mm Pitch Dia, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Earthquake Safety Devices
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Gear Ties
- Carriage Bolts
- Fence Posts
- APOLLO VALVES 70-100 Series Bronze Inline Ball Valves
- AKRO-MILS 30235 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Metric Thread
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- OMRON Hinge Roller Lever Actuator Snap Switch
- EATON C Series Molded Case Switches, NG Frame
- INGERSOLL-RAND Ball Bearings
- ANSELL 47-200 Activarmr White Green Nitrile Coated Gloves
- DAYTON Light Duty Portable Air Conditioners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22M-DP-R-GB0 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Red, Ip67, Ip69K, Metal




