EATON M22M-DL-Y-K10-W Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal, Illuminated, Flush Momentary, 1No, 12-30 Vac/Dc
Get it by Friday, May 22
€101.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Flush |
| Application | Pushbutton |
| Bezel | Metal |
| Button Color | Yellow |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Features | M22 Series |
| Height | 1.17" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K, IP66 |
| Length | 1.17" |
| Light Color | White |
| Light Unit Voltage | 12-30V AC/DC |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Operating Mode | Momentary |
| Type | 22.5 mm RMQ-Titan Modular |
| Width | 0.39" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.97 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- EATON HMX04044NAP6L4 Adjustable Frequency Drive, 40A, 30HP, IntelliPass NEMA Type 12, FS6, 480V
- EATON GRC420T33PWP17 Molded Case Circuit Breaker, Rg-Frame, 4-Pole, 2000A, 600 Vac, 100 Kaic At 415 Vac
- RENEWABLE LUBRICANTS 82636 Bio Ep Wire Rope Lubricant, Grade 15w50, Drum 55 Gallon Capacity
- EATON B27CRC15A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 110-120 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing, 15 A
- SANDPIPER G238 AODD Pump, Metallic
- DWYER INSTRUMENTS DPG-107 Digital Pressure Gage 0-300 PSI
- AIRMASTER FAN 25450 H48V836-2 Exhaust Fan, Direct Drive, Prop Dia 48 Inch, 7-1/2 Hp, 3 Phase, 230/460 V
- ENERPAC W4200X Hex Cassette, 50 mm Hexagon Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Jobber Length Drill Bits
- Mezzanines
- Packaging Tape Hand Held Dispensers
- Grating Channels Flooring Rungs and Treads
- Pressure Switch Transducer Combinations
- AKRO-MILS 30120 Shelf Bins
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Pants Black
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type A, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 74IHH Sure Check Double Disc Check Valves
- EATON Dry Type Distribution Transformer Front Panels
- MARTIN SPROCKET 3V Series Hi-Cap Wedge Stock 10 Groove QD Sheaves
- MORSE DRUM AC Control Packages
- HADCO Led Accent Lights
- DEXTER Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22M-DL-Y-K10-W Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal, Illuminated, Flush Momentary, 1No, 12-30 Vac/Dc
€101.53 /unit




