EATON M22M-DL-G-X1 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Metal, Flush Momentary, Green, X1, Ip67, Ip69K
Get it by Thursday, May 21
€24.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Flush |
| Application | Pushbutton |
| Bezel | Metal |
| Button Color | Green |
| Features | M22 Series |
| Height | 1.17" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K, IP66 |
| Legend | X1 |
| Length | 1.17" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Operating Mode | Flush Momentary |
| Type | 22.5 mm RMQ-Titan Modular |
| Width | 0.39" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.97 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- MAGLINER 22145 Axle, Front Roller
- BALDOR / DODGE 033189 F2B-LT10-102 Plain Bearing, Solidlube, Bore Round, Steel, Shaft Size 1.1250 Inch
- CHICAGO-LATROBE 53126 Taper Shank Drill 13/32 #1 Morse Taper Black Oxide
- SPEEDAIRE 5VNX9 Flange Bracket For 2-1/2 3 Inch Bore Aluminium
- EATON ECL03C1CCA Electrically Held Lighting Contactor, 30A, NEMA 1, 440-480V/50-60 Hz, 20P, 45 mm Frame
- BISON GEAR & ENGINEERING 027-720G0020 Hypoid Gearmotor 84.3 Rpm Tefc 230v
- EATON TSR9N4 Terminal Shroud, Switch Rating 600 to 800 A
- REELCRAFT E8650 OHP Hose Reel, 50 Feet Hose, 4000 psi, 3/8 Inch ID Hose
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Storage Racks
- Maintenance Set Accessories
- Cold Weather Headwear and Liners
- Jib Cranes
- Electrical Control Pilot Lights
- MAYHEW TOOLS Nail Pullers
- AKRO-MILS 30292 Akrobins Super Size Bins
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- GLOBE SCIENTIFIC GHS Compliant Wash Bottles
- LASCO Union
- ATP Tubing, Polypropylene
- MARTIN SPROCKET C Series Taper Bushed 8 Groove Conventional Stock Sheaves
- EATON Swivels
- NIBCO LC-2000 Series Butterfly Valves, Cast Iron, 200 PSI, EPDM Seat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22M-DL-G-X1 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Illuminated, Metal, Flush Momentary, Green, X1, Ip67, Ip69K
€24.35 /unit




