EATON M22M-DH-G-GB1-K10 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal, Extended Momentary, Green, 1No, Ip67, Ip69K
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Bezel | Metal |
| Button Color | Green |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Height | 1" |
| Ip Rating | IP67, IP69K, IP66 |
| Legend | START |
| Length | 1" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Operating Mode | Extended Momentary |
| Width | 1" |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- KECKLEY BVM3SWFSSRGSL-200 Ball Valve, 2 Inch Pipe, 1, 920 PSI CWP, -50-500 Deg F, Socket
- HONEYWELL 315407A/U Rebuild Kit
- REGAL 091344PS Thread Plug Gage, #9/16-18 UNF, Not Go Member 3B, Bright
- BALDOR / DODGE 058596 P2B-SCEZ-104S-P-MOD EZ Kleen Bearing, Shaft Size 1.25 Inch, Bore Round, Ni-Co Steel
- QORPAK GLC-01321 Bottle 4 Ounce
- TB WOODS 3V562 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 3V Type Belt, 5.6 inch Datum Dia.
- APOLLO VALVES 7K10401 Ball Valve, 3/4 Inch NPT, Full Port, Bronze, 1/4 Inch NPT Tap
- BEHRINGER SYSTEMS RSBX3050-SP-06 BEHRINGER PIPE SYSTEMS RSBX3050-SP-06
Explore More
- KEYSHAFT
- Chain Containers
- Hidden Shackle Padlocks
- Spherical Roller Bearings
- Powder Actuated Tool Accessories
- Wheel Nut Indicators
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- CAIMAN Unlined MIG Welding Gloves
- VIBCO BB Series Pneumatic Ball Vibrators
- 3M Premium Grade Reflective Tape, Emergency Vehicle
- SUPER-STRUT Splice Connectors
- PROTO All Purpose Impact Socket Sets
- 80/20 Double Flange Short High Cycle Linear Bearings with Brake Holes, 4 Slot Mount
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22M-DH-G-GB1-K10 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal, Extended Momentary, Green, 1No, Ip67, Ip69K




